گروه مطالعات عراق

معرفی گروه:

اعضای مرکزی گروه:

حیدر سهیلی اصفهانی

رئیس گروه

تحصیلات: کارشناسی ارشد

تخصص: خاورمیانۀ عربی، به ویژه عراق و خلیج فارس

معرفی اجمالی:

حیدر سهیلی اصفهانی، زادۀ فروردین ماه 1349، دارندۀ کارشناسی ارشد از دانشگاه شهید بهشتی است. حوزۀ تخصصی وی خاورمیانۀ عربی، به ویژه عراق و خلیج فارس است. حیدر سهیلی مسلط به زبان عربی و نیز آشنا با زبان انگلیسی است.

وی حرفه خود را در دهۀ 1370 خورشیدی، در مرکز مطالعات خاورمیانه آغاز کرد. آن گاه به صدا و سیما رفت و در سال 1384 خورشیدی، در گروه تحقیق و تفسیر خبر، در حوزۀ خاورمیانه مشغول به کار شد. پس از چند سال، به موازات آن، حرفۀ برنامه‌سازی و مستندسازی را در همین حوزه و حوزه‌های پیرامونی آغاز کرد تا این که حرفۀ دوم، به شغل اصلی او تبدیل شد. محصول کار حیدر سهیلی، تولید هزاران دقیقه برنامه‌های سیاسی و بیش از 15 مستند در حوزه‌های گوناگون، به ویژه خاورمیانه بود؛ از جمله، مستند 13 قسمتی ظهور و سقوط بعث عراق که در آغاز فعالیت شبکۀ خبر، از آن شبکه پخش شد.

آثار حیدر سهیلی، مشتمل بر صدها تفسیر و تحلیل خبر (شغل روزانه برای دوازده سال)، انبوهی برنامۀ سیاسی و ده‌ها مقاله است که در سایت‌های مختلف از جمله سایت متعلق به خود وی «سهیل رسانه» منتشر شده و می‌شود. به علاوه، دو نشریۀ ماهنامه و فصلنامه، مرتبا به شکل دیجیتال منتشر می‌کند که اولی، مجلۀ فکاهی ملانصرالدین، از زبان طنز برای تحلیل خبر و رویدادهای سیاسی استفاده می‌کند و در سایت متعلق به خود او، خبرگزاری فکاهی ملانصرالدین منتشر می‌شود. دومی هم فصلنامۀ نوای شرق، اضافه بر سرمقاله، مقالات برگزیدۀ نشریات خارجی را ترجمه و منتشر می‌کند و ارگان سایت شخصی وی، سهیل رسانه است.

حیدر سهیلی دو کتاب هم ترجمه و منتشر کرده‌ است که اولی «آن‌ها بی‌پرده سخن می‌گویند» نخستین اثر جدی و حرفه‌ای دربارۀ فعالیت‌های لابی اسرائیل در دوایر و نهادهای گوناگون ایالات متحدۀ آمریکاست و به سال 1372 در انتشارات قومس منتشر شد و دومی را انتشارات جام جم، با عنوان «اسامه بن لادن؛ او را نمی‌توان شناخت!» به سال 1380 منتشر کرد. 

 

مدیر گروه

حسن عبدی

دبیر گروه

تحصیلات:

کارشناسی ارشد مطالعات عراق

معرفی اجمالی:

حسن عبدی متولد ۶۷/۷/۱ زنجان است .وی دارای مدرک کارشناسی در رشته علوم سیاسی و کارشناسی ارشد در رشته مطالعات عراق  از دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران می باشد.

 عبدی اولین فارغ التحصیل رشته مطالعات عراق، تحلیل گر مسائل عراق است که در حوزه خاورمیانه و عراق تحقیقات و مقالات متعددی دارد.

آخرین آثار وی:

۱- نقش کردها در ساختار عراق بعد از سال ۲۰۰۳

۲- تغییر استراتژی غرب در منطقه غرب آسیا ؛ گذار از سخت افزار گرایی به نرم افزار گرایی

۳- نقش ایران و عراق در امنیت منطقه خلیج فارس

۴- ایجاد خلاء قدرت و بحران جدید در منطقه غرب آسیا با توافق آمریکا و طالبان

۵- قرارداد اجتماعی در منطقه خاورمیانه در حال گذار به فضای جدید

۶- بررسی اربعین حسینی در تحکیم روابط ایران و عراق

 

 

آخرین مطالب

نوشته ی دیگری برای نمایش وجود ندارد